دسته بندی موضوعات ساختمانی

وال پست (Wall post)

وال پست (Wall post) : کلافی است که در طولهای مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود.

وال پست (Wall post)

وال پست (wall post) چیست: وال پست یا نگهدارنده دیوار عضوی از ساختمان است که در بارهای جانبی وارد به دیوارها را به اسکلت منتقل میکند و از طرفی باعث همبستگی بیشتر رگ های دیوار میگردد.

 

انواع وال پست(wall post) و ضوابط اجرایی آن: وال پست به دو نوع افقی و عمودی تقسیم میشود.با توجه به مبحث هشتم آیین نامه در دیوارهایی با طول بیشتر از 6 متر موظف به استفاده از وال پست (wall post) عمودی خواهیم بود و در دیوارهایی با ارتفاع بیشتر از 3.5 متر موظف به اجرای وال پست (wall post) افقی هستیم.به بیان ساده تر دردیوارهایی که طول بیش از 6 متر دارند لازم است یک عدد وال پست (wall post) به صورت عمودی در وسط دیوار اجرا شود و در دیوارهایی با ارتفاع بیش از 3.5 متر احتیاج به وال پست (wall post) افقی در ارتفاع 3.5 متر داریم.نوع اتصال وال پست :

دو سر این اجزای قائم    ( که معمولا” قوطی 6*6 انتخاب می شوند ) باید به گونه ای مناسب در کف و سقف مهار گردند. برای این کار میتوان قبل از بتن ریزی داخل قالب ها پلیت جایگذاری کرد و بعد از اتمام بتن ریزی از این پلیت ها برای جوشکاری وال پست ها استفاده کرد و یا میتوان با انکر بولت اقدام به جایگذاری پلیت در تیرها و ستون ها نموده و از ان برای اتصالات وال پست استفاده کرد .

حداکثر طول و ارتفاع مجاز دیوار غیر سازه ای یا فاصله بین وال پست های قائم وافقی :

طبق تعریف بند 3-7 صفحه 64 آئین نامه 2800 ویرایش دوم ، حداکثر طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند عبارتست از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا 6 متر هر کدام کمتر باشد. حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور 3.5 متر می باشد . در شرایط فوق نیازی به اجرای وال پست قائم یا افقی نیست ولی در صورت اضافه شدن دهنه ها یا ارتفاع نیاز به استفاده از وال پست می باشد.

لبه قائم تیغه ها :

لبه قائم تیغه ها نباید آزاد باشد . این لبه ها باید به یک تیغه دیگر یا یک دیوار عمود بر آن ، یا یکی از اجزای سازه یا ستونکی که به همین منظور از فولاد ، بتن آرمه یا چوب تعبیه می شود ، با اتصال کافی داشته باشد. ستونک می تواند از یک ناودانی حداقل نمره 6 یا معادل آن از فولاد ، بتن آرمه یا چوب تشکیل شده باشد . اگر طول تیغه پشت بند کمتر از 1.5 متر باشد ، از لبه آن می تواند آزاد باشد.

 

 روش ساخت وال پست  در بنایی ساختمان های بتنی (wall post) چگونه است:در کارگاه معمولا وال پست (wall post) را از نبشی یا قوطی میسازند.اما لازم است بیان کنیم که وال پست ساخته شده از نبشی در انتقال بار جانبی و یکپارچگی دیوار بهتر از نوع ساخته شده با قوطی عمل خواهد کرد! معمولا دیتیل اجرایی آیتم هایی مثل وال پست (wall post) توسط اکیپ مشاور پروژه طراحی میشود.در ادامه روش ساخت وال پست با نبشی را شرح میدهیم ، در این روش برای ساختن وال پست (wall post) دو عدد نبشی 4 یا 5 را به کمک میلگرد میدوزند و سپس کل اجزاء را ضدزنگ زده و توری مرغی میکشند.

 نصب  وال پست افقی و عمودی چگونه است:

وال پست (wall post) عمودی بایستی به سازه متصل شود و چنانچه بر روی تیر واقع شود ، لبه پایینی آن را به صورت نبشی دو طرفه به تیر جوش میدهیم.اما اگر روی کف قرار بگیرد ، ابتدا بایستی یک عدد پلیت به کف رول بولت کرده و سپس وال پست (wall post) بر روی آن توسط دو عدد نبشی جوش داده میشود تا کاملا گیردار گردد.برای لبه بالایی وال پست (wall post) عمودی در تراز زیر سقف نیز به همین روش عمل میشود.چنانچه پروفیل وال پست (wall post) ارائه شده از طرف دستگاه مشاور دوبل نبشی باشد بهتر است که در هنگام ساخت وال پست ، دهانه ی آن 1سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار مربوطه در نظر گرفته شود ، تا تیغه کاملا داخل آن قرار بگیرد.همچنین بایستی در فواصل یک متر به یک متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره 10 ، شاخکهایی را به قوطی یا نبشی های وال پست (wall post) جوش داد تا گیرداری لازم بین تیغه و وال پست عمودی تامین شده و دیوار مورد نظر در هنگام وارد شدن بارهای جانبی رفتار یکپارچه تری از خود نشان دهد.
در دیوارهایی با ارتفاع بیش از 3.5 متر در ساخت سوله احتیاج به تعبیه وال پست (wall post) افقی می باشد.برای اینکار پروفیل نبشی دوبل یا قوطی که از طرف مشاور جهت وال پست (wall post) طراحی شده است را  بایستی در تراز 3.5 متر ، (همانند اتصال تیر به ستون) به ستونهای دو طرف و یا وال پست های دو طرف متصل گردانید که از نبشی زیرسری جهت اتصال وال پست افقی به ستونهای فولادی استفاده میشود.اما در ساختمانهای بتنی پس از رسیدن تیغه به ارتفاع 3.5 متر صفحه ای فلزی توسط رول بولت به ستون های دو طرف متصل میگردد و سپس با استفاده از نبشی زیرسری ، وال پست (wall post) افقی را به آن متصل میکنیم.جهت گیرداری بیشتر وال پست افقی ، در فواصل 1 تا 1.5 متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره 14 و بالاتر ، آن را به سازه سقف متصل میکنیم.تمامیه پروفیل های مورد استفاده در ساخت وال پست های افقی و عمودی بایستی ضد زنگ خورده و جهت اتصال بهتر بین وال پست (wall post) با دیوار های دو طرف و همچنین جلوگیری از ترک های ناشی از حرکات جانبی ساختمان در مرحله نازک کاری ، روی آن توری مرغی یا رابیتس کشیده میشود و با سیم گالوانیزه محکم میگردد.


ارسال کننده :
تعداد بازدید : 4295 مرتبه
تاریخ انتشار: 1396/10/06
منبع : footofan-omran
  نظرات
هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر