دسته بندی موضوعات ساختمانی

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای اسکلت فلزی پیچ و مهره ای و مقایسه آن با اسکلت فلزی جوشی مزایای ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای نسبت به اسکلت فلزی جوشی

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

 

 

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای و مقایسه آن با اسکلت فلزی جوشی

مزایای ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ای نسبت به اسکلت فلزی جوشی

سرعت نصب بهتر اسکلت فلزی پیچ و مهره ای با توجه به حذف جوش و جای‌گذاری ساده قطعات در محل نصب و اتصالات ساده پیچ و مهره ، نسبت به دیگر سازه های فلزی بالاتر است.

کیفیت ساخت با توجه به ساخت قطعات در محل کارخانه تحت نظارت و بازرسی دقیق نسبت به سازه‌های فلزی جوشی که درمحل ساخته و نصب می‌شود بسیار بالاتر است.

سرعت اجرا نسبت به سازه فلزی جوشی بالاتر می‌باشد.

پرت و ضایعات مصالح درسازه‌های فلزی جوشی به دلیل سادگی اتصالات با افزایش ضخامت ، ابعاد مقطع و جوشکاری می‌تواند مقاومت سازه فلزی را افزایش دهد. در حالی که در اسکلت فلزی پیچ و مهره ای باتوجه به مانور بیشتر در طراحی ، می‌توان ازاتصالات خرپایی بیشتر و طبعا از ابعاد و ضخامت سطح مقطع کم کرد.

ایمنی و پایداری سازه: اسکلت فلزی پیچ و مهره ای مقاومت بهتری در مقابل زلزله از خود نسب به دیگر اتصالات در سازه فلزی اعم از جوشی نشان می‌دهد.

هزینه کم‌تر: با توجه به باز بودن دست طراح در کم کردن ضخامت و ابعاد قطعات ، باتوجه به اتصالات خرپایی و پیچیدگی بیشتر ، می‌توان گفت داشت هزینه سازه‌های فلزی پیچ و مهره ای نسبت به سازه فلزی جوشی کمتر شود.

عدم نیاز به فضای کار: قابلیت اجرا در شلوغ‌ترین و کم حجم‌ترین موقعیت‌ها فراهم است.

رواج جهانی: در آمریکا و اروپا تقریبا تمام سازه‌ها ، پیچ و مهره‌ای هستند. مگر درشرایط خاص و کم اهمیت بودن سازه که به صورت جوشی اجرا می‌شود.

امکان استفاده در مدیریت حوادث: با توجه به نصب و برپایی ساده آن ، امکان جمع و جابه‌جایی آن در حوادث مانند سیل و آتش سوزی نیز امکان پذیر است.

 

 انواع روش‌های مرسوم اتصالات:

هر سازه فلزی ترکیبی از اعضای جدا از هم می‌باشد که این اعضا باید به طریق مناسبی به یکدیگر متصل شوند که شامل دو روش زیر می باشند.

  1. اتصالات سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای
  2. اتصالات جوشی

از میان روش‌های اتصال در سازه‌های فلزی همواره اعتماد و تکیه فنی و مهندسی بر اتصالات پیچ ومهره‌ای در سازه های فلزی بوده و طبق گزارشات به عمل آمده بیش‌ترین خسارات در سازه‌های فلزی در هنگام زلزله مربوط به سازهای فلزی جوشی می‌باشد. از این رو اتصالات حساس مانند جوش شیاری نفوذی تیر به ستون در محل کارخانه ، و نصب اجزا پیش ساخته سازه فلزی به وسیله پیچ و مهره صورت پذیرد. از این رو علاوه بر سرعت اجرای پروژه ، کیفیت اتصالات اسکلت فلزی پیچ و مهره ای نیز بهبود چشمگیری می‌یابد.

اتصالات در سازه های فولادی اسکلت فلزی اسکلت فلزی پیچ و مهره ای اسکلت فلزی پیچ ومهره ای انواع اتصالات جوشي توجیه اقتصادی سازه فولادی سازه فلزی پیچ و مهره


ارسال کننده :
تعداد بازدید : 2001 مرتبه
تاریخ انتشار: 1397/06/29
منبع :
  نظرات
هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر